2017. január 3., kedd

A modern szilárdtüzelésről és a komfortról....

Előző írásunkban a szilárdtüzelés alapjaival foglalkoztunk. Lefektettük, hogy jó minőségű tüzelőanyag felhasználásával, és a tüzeléstechnikai jellemzők automatizált kezelésével, hatékony kazán kialakítással egy állandó és kiváló hatásfok tartható fenn.
Most vágjunk bele a lényegbe. A kényelem, komfort és gazdaságosság kérdéseibe...

A kardinális kérdés mindig az szokott lenni, hogy megéri-e? Természetesen minden relatív, hiszen függ a különféle energiák és energia hordozók beszerzési árától is. De lássuk mire számíthatunk....
A kiindulási alap legyen egy mai átlagos hőszigetelésű kb. 100m2 családi ház és gázfűtés alacsony hőmérsékletű felület fűtéssel kombinálva.
Természetesen kialakításól, beépített anyagoktól, és még számtalan egyéb dologtól függ, de nagyságrendjében 8kW körüli méretezési téli hőszükséglettel lehet számolni. Ez energiában hozzávetőlegesen 16000 kWh/év-et jelent, ehhez jön még a melegvíz készítés, ami éves szinten 4000 kWh, összesen az épületbe beviendő energia mennyisége 20.000kWh/év-re becsülhető. Ettől eltérések természetesen lehetnek, melyet konkrét és korrekt hőtechnikai számítással és méretezéssel lehet meghatározni, a becslés az esetek nagy részében nem eredményez kielégítő választ.
Ez a kérdéses energia mennyiség alap esetben megtermelhető gázkazánnal. A földgáz átlagos fűtőértéke hazánkban a Főgáz meghatározása szerint 34,68 MJ/m3. Egy mai előírásoknak megfelelő kondenzációs és egyébként alacsony hőmérsékletű fűtéshez ideális kazán esetén, mivel felső fűtőértéken tüzelünk és alsóért fizetünk, tudunk a már köznapivá vált 108%-os hatásfokkal számolni, melyben a rossz hatásfokú HMV termelés is benne van. A fenti értékekkel ez éves szinten 1922m3 földgázt jelent, ami a jelenlegi Főgáz árszabás szerint lakossági felhasználók esetén bruttó 124,2Ft/m3 egységárat jelent, ami összesen a 11674Ft-os alapdíjjal együtt 250 386 Ft éves költség.
Ugyanez egy jó minőségű hőszivattyús rendszerrel a következők szerint alakul. Levegő-víz hőszivattyú esetén az éves szezonális hatásfok 3,5 körül mozog, míg ugyanez talajszondás esetén 4,5. Ez az éves energia igényt figyelembe véve 5714kWh-t és 4444kWh-t jelent. Mindenképpen egy kedvezményes tarifát ajánlok, én személy szerint H-tarifát, ami jelenleg az ELMŰ-ÉMÁSZ elszámolási területen bruttó 23,18Ft/kWh. Ez éves költségben 132 450 Ft és 103 012 Ft.
Szilárd tüzelés esetén pedig a következő.... Tüzifa esetén átlagosan 2700kWh/m3 fajlagos fűtőértékkel lehet számolni, természetesen függ a fa fajtájától és a minőségétől, ez éves szinten 8,1m3 tüzelőt jelent. Pellet esetén pedig átlagosan 5,1kWh/kg fűtőértékkel számolhatunk, ami évente 4309kg felhasználást jelent, természetesen ez is függ az alapanyagtól. A fenti mennyiségek beszerzési forrástól függő árakon érhetőek el, de nagyságrendjében Budapest és környékén az előbbi esetben éves 172 376 Ft, az utóbbi esetben (pelletexpert.hu) 267 158 Ft.
Nem szépítem, a fentiekből látható, hogy ma Magyarországon még mindig a hőszivattyús technika éri meg a legjobban, én is személy szerint ezt szoktam ajánlani. A szilárd tüzelés és a gáz gyakorlatilag egyenlő szinten mozog, talán a faelgázosító technika valamelyest olcsóbb, de ne feledjük, hogy sok minden múlik a tüzifán is, és hamar felzárkózhatunk.
Akkor mégis miért kezdtünk bele szilárd tüzelésű kazánok importjába? Hiszem, hogy hosszútávon a környezettudatosság is hasonlóan fontos érv lesz egy beruházás során, mint más egyéb. Hiszem, hogy a kereslet növekedésével a tüzelőanyag beszállítók árversenyének hatására az árak maguktól is mérséklődnek.
Rendben ez érthető és igaz például egy hőszivattyús rendszerre is, akkor mégis kinek éri meg egy ilyen rendszer? Mindenkinek, aki a fentieknél olcsóbban tud tüzelőanyagot beszerezni. Azon felhasználóknak, ahol a fűtési rendszer hőmérséklete meghaladja a hőszivattyús hőmérséklet határokat. Ahol valaki gázfüggetlen fűtési megoldást keres. A szigetüzemű gázrendszerek (PB) kiváltására.
Milyen esetben van még létjogosultsága ezen rendszereknek? Kimondottan magas hőmérsékletű felhasználás, technológia esetén, ugyanis a kondenzációs kazánok maximális előremenő hőmérséklete 90°C, de alapvetően jóval alacsonyabb hőmérsékletre vannak optimalizálva és üzemszerűen méretezve. Azon helyszíneken ahol földgáz sem, és elegendő teljesítményben villamos energia sem áll rendelkezésre. Egyéb, például hőszivattyús rendszerek kiegészítő csúcskazánjaként kiváló választás lehet.

Ha a fentiek kapcsán még nem vettem el senki kedvét faelgázosító vagy pellet kazán vásárlásától, akkor még néhány szó a komfortról.
A pelletkazánok jellemzően a legkomfortosabb megoldások közül valók. A tisztításuk üzemszerűen megoldott, csupán az évenkénti nagytakarítást kell megtenni. A kis hamutartalmú tüzelőanyag miatt jellemzően csak a pellet napi tartály töltéséről kell gondoskodni, ami nagyobb tároló alkalmazása vagy vákuumos rendszerű pellet tárolók esetén akár évi egyszeri töltésre is redukálódhat. Ezen kazánok általában korszerű, intelligens szabályozóval vannak szerelve, és a kazán működtetésén túl képesek több fűtési kör szabályozására is.
A faelgázosító kazánok esetén már más a helyzet, természetesen a tüzelésről nekünk kell gondoskodni, épp úgy, mint a tisztításról. Mi az Effecta faelgázosító kazánjait az automata tisztító egységgel kínáljuk, így a tűztér tisztítását és a hamu kiöntését leszámítva, csak évenkénti karbantartásra van szükség. Tekintve, hogy ezen kazánok égési ideje 6-8, esetenként akár 10 óra is lehet, valamint hogy ez a legkisebb 25kW-os egységünk esetében a fenti épület példáján napi egyszeri begyújtással és megfelelő pufferkapacitással, folyamatosan ellátható az épület fűtése, a puffer kapacitást ráadásul a felületfűtés alacsony hőmérsékletű közege optimálisan ki is tudja használni. Aki pedig a komfort mellett biztonságra is törekszik, a faelgázosító kazánok pellet égővel is szerelhetőek, melyek a kazán névleges teljesítményének 50%-án képesek üzemelni beavatkozás nélkül.

Remélem még mindig szimpatikus ez a környezetkímélő, és a jövőben sok lehetőséget nyújtó fűtési mód.
Amennyiben a válasz igen, készséggel állunk rendelkezésére, elérhetőségeinken bátran kereshet minket.
www.hemanufaktura.com
facebook.com/hemanufaktura

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése